The following College of Engineering and Applied Science awards are presented to graduating students. Some may be awarded annually, others semi-annually, and not all awards are given every year.

Colorado Engineering Council Silver Medal Award

2019: Vismaya Bachu, Chemical & Biological Engineering

2018 Nicholas Monteleone ChBioEngr
2017 Bridger Ruyle EnvEngr
2016 Claire Livingston ChBioEngr
2015 Jordan Burns CivEngr
2013 Ariel Aguilar CompSci & Psych
2012 Anna Blakney ChBioEngr
2011 David P. Eason MechEngr
2010 Mark J. Kissler ChemEngr
2009 Farheen Rizvi AeroEngr
2008 Ryan Erickson ChemEngr
2007 S. Clark Berngard ChemEngr
2006 John W. O'Brien ElCompEngr
2005 Jenna Martinek ChemEngr
2004 Corry Lee ApMath & EngrPhys
2003 Jocelyn Renner ApMath/Russ
2002 Mariah Mason ChemEngr
2001 Tye Rattenbury ApMath
2000 Michael Detamore ChemEngr
1999 Hyon Sung Lew MechEngr
1998 Cheryl Massie CivEngr
1997 Bryan Tompkins ChemEngr
1996 Jennifer Anderson ChemEngr
1995 James Czarnowski AeroEngr
1994 Colleen Walker CivEngr


Outstanding Graduate of the College

May 2019: Marc Thomson, BS/MS Applied Math & BS Chemical Engineering

Dec '18 Nicola van den Heever, CivEngr
May '18 Zoey Craun, ArchEngr
Dec '17 Kimberly Bourland ChemEngr
May '17 Chip Bollendonk BS/MS MechEngr
Dec '16 William Christopher Payne CompSci
May '16 Andrew O. Nelson EngrPhys
Dec '15 Peter Madigan EngrPhys
May '15  Brittany Earle ChemEngr
Dec '14 Ilana Trumble ApMath
May '14 Stephen Kissler BS/MS ApMath
Dec '13 Jhenya Nahreini ChemBioEngr
May '13 Tracy BabbBS/MS ApMath & Michael Skeen BS/MS AeroEng
Dec '12 Joel Jones EnvEngr
May '12 Bailey Leppek EnvEngr
Dec '11 Riley Pack BS/MS ElCompEngr/ElEngr & BS ApMath
May '11 Samantha JohnsonChemEngr
Dec '10 Hannah Cassard EnvEngr
May '10 Anna M. Lieb ApMath & EngrPhys
Dec '09 Nathan Calvert AeroEngr & ApMath
May '09 Julie A. Korak EnvEngr & ChemEngr
Dec '08 Laura A. Fisher AeroEngr
May '08 Wesley Ashwood CivEngr
Dec '07 Joshua C. Kats ChemEngr
May '07 Matthew R. Unangst ElecEngr
Dec '06 Scott R. Williams CompSci
May '06 John W. O'Brien ElCompEngr
Dec '05 Prenilla Pia Lindgren ArchEngr
May '05 Ryan Gardner CompSci/Math
Dec '04 Kevin Butler ElecEngr
May '04 Stephen Russell AeroEngr
Dec '03 Susan N. Jordan ElCompEngr
May '03 Jocelyn Renner ApMath/Russ
Dec '02 Celeste Leidich ArchEngr
May '02 Catherine Allen ElecEngr
Dec '01 Jesus Alejandro Chapa-Garcia AeroEngr
May '01 Melinda Roskos ChemEngr
Dec '00 Heather Doty CivEngr & Mus
May '00 Michael Detamore ChemEngr
Dec '99 Kevin Williams EngrPhys
May '99 Grey Greenwald ElCompEngr
Dec '98 Deanna DeMarco ElecEngr & Mus
May '98 Brian Cooper CompSci
Dec '97 Andrew Hooker EngrPhys
Dec '95 Andri Ioannidou CompSci
May '95 Susan Batiste CivEngr
Dec '94 Seth Wieman CivEngr


Outstanding Graduate for Research

May 2019: Simon Hafner, BS/MS Mechanical Engineering

Dec '18 Levi Pearson, MechEngr
May '18 Maximilian Ruth, EngrPhys, ApMath
Dec '17 John Arthur "Jack" Greene, EnvEngr, CivEngr MS
May '17 Derek Driggs, ApMath BS/MS; Matthew Winchester, EngrPhys
Dec '16 David Rimel, EngrPhys
May '16 Nikola Maksimovic, ApMath, EngrPhys
Dec '15 Luke Long, EngrPhys
May '15 Jasmine Brewer, EngrPhys
Dec '14 Rees McNally, EngrPhys, ApMath
May '14 Kevin Dinkel, AeroEngr BS/MS
Dec '13 Robert Stillwell, AeroEngr BS/MS
May '13 Benjamin Mead, ChBioEngr
Dec '12 Douglas Winter, EnvEngr
May '12 Alexander Turner, MechEngr
Dec '11 Derek Houtz, AeroEngr
May '11 Anil Damle, ApMath, ElecEngr
Dec '10 Charles "CJ" Coccia, CivEngr BS/MS
May '10 Jonathan J. Sparks, AeroEngr, EngrPhys
May '09 Maxwell C. Moe, ApMath/Phys/Astro
Dec '08 Jonathan B. Olson, ApMath
May '08 Benjamin R. Safdi, ApMath, EngrPhys
Dec '07 Craig A. Fogle, ApMath, EPhys; Matthew J. Osborn, AeroEngr
May '07 Arseny B. Dolgov, AeroEngr
Dec '06 Robert W. Davis, MechEngr, EngrPhys
May '06 Ashley Moore, AeroEngr, ApMath; Jeffrey C. Wyss, ChemEngr
Dec '05 Nathan Aragon, ApMath
May '05 Janna Martinek, ChemEngr
Dec '04 Jennifer Scheib, ArchEngr
May '04 Jeremiah Zartman, ChemEngr, EngrPhys
Dec '03 Alica M. Ortega, MechEngr
May '03 Ian Bratt, ElCompEngr
Dec '02 Brent G. Vollenweider, ArchEngr
May '02 Jeremy Horgan-Kobelski, ApMath; Mariah Mason, ChemEngr
Dec '01 David Neumann, CivEngr
May '01 Todd Lammers, ElCompEngr
Dec '00 Benjamin Patella, ElecEngr
May '00 Jacob Johnson, ChemEngr
Dec '99 Peter Kirkpatrick, ElecEngr
May '99 Ian Rumsey, ElecEngr
Dec '98 William Perry, ChemEngr, BioChem


Outstanding Graduate for Service

May 2019: Elvin Viloria, BS/MS Architectural Engineering

Dec '18: Katie McQuie, EnvEngr, ChemEngr
May '18 Jennifer L. Kampmeier, AeroEngr BS/MS
May '17 Christopher Kohl, MechEngr
Dec '16 Andi Vicksman, EngrPlus, ApMath
May '16 Mackenzie Belden, MechEngr; Maithreyi Gopalakrishnan, EngrPhys
Dec '15 Sierra Dontanville, CivEngr
May '15  Ashley Zerr, AeroEngr
May '14 Elizabeth Horneber, ChemBioEngr; Jack Olsen, EngrPhys BS/MS, ApMath BS
Dec '13 Dua Chaker, CivEngr
May '13 Jarred Langhals, AeroEngr
May '12 Aaron Young, AeroEngr BS/MS
Dec '11 Robert Millspaugh, EnvEngr
May '11 Ben Limmer, CompSci
Dec '10 Aaron Biel, AeroEngr BS/MS
May '10 Kristina L. Wang, AeroEngr BS/MS
Dec '09 Scott Busch, CompSci
May '09 Jude Allred, CompSci
Dec '08 Audrey M. Schaiberger, ChemEngr
May '08 Matthew W.M. Edwards, AeroEngr
May '07 Lauren Brickner, ChemEngr
Dec '06 Thomas C. Bozic, ElecEngr
May '06 Erin L. Reed, AeroEngr
Dec '05 Jordan Spatz, AeroEngr
May '05 Toni Newville, MechEngr
Dec '04 Chris Yakacki, MechEngr
May '04 Michael Wallden, MechEngr
Dec '03 Emily J. Schneider, CivEngr, EnvEngr
May '03 Peter Kimball, AeroEngrDec '02 Ned B. Turner, CivEngr
May '02 Janice Huang, ChemEngr
Dec '01 Bonna K. Newman, EngrPhys
May '01 Meredith Larson, AeroEngr
Dec '00 Heather Doty, CivEngr, Mus
May '00 Colin Graham, CompSci
Dec '99 Kathryn Riddle, ChemEngr
May '99 Kristen Wood, CivEngr
Dec '98 Erik Svanholm, ArchEngr


Outstanding Graduate for International Engagement

May 2019: Michael Anthony, Architectural Engineering

Dec '18 Austin Riley, CivEngr
May '18 Ross Fischer, MechEngr
May '17 Jay Arehart BS/MS ArchEngr
May '16 Erica Wiener BS EnvEngr
May '15 Jordan Burns BS CivEngr
Dec '15 Frank "Franco" Peters BS CivEngr
Dec '14 Jared Leventhal BS CivEngr
Dec '13 Alia Ghandour BS/MS MechEngr
May '12 Tamara Relph BS/MS EnvEngr/CivEngr
Dec '11 Danielle Griego BS/MS ArchEngr/CivEngr
May '11 John Wanberg CivEngr
Dec '10 Christina Barstow BS/MS CivEngr


Outstanding Graduate for Academic Achievement

May 2019:

William Barham, Applied Math BS/MS
Jacob Crawford, Computer Science
Brent Frieden, Mechanical Engineering
Alexander Ray, Computer Science
Catherine Witt, Electrical Engineering
Mingxuan Zhang, Applied Math

Dec '18 Darice Guittet, ApMath
May '18 Ryan Aronson, AeroEngr; Bradley Arnot, CompSci; Gregory Benton, ApMath BS/MS; Ian Char, ApMath BS/MS, Comp Sci; Ansel Rothstein-Dowden, AeroEngr BS/MS, ApMath; Evan Sidrow, ApMath BS/MS; Benjamin Tarasiewicz, MechEngr
Dec '17 Sean Tranchetti, CompSci BS/MS
May '17 Jonathan Reichanadter, BS/MS ApMath and EngrPhys; Matthew Hurst, AeroEngr BS + ApMath; Alexandra Okeson, CompSci; Scott Wurst, AeroEngr
Dec '16 Alexandra Karpilow, MechEngr
May '16 Riccardo Balin, AeroEngr; David Thomas, AeroEngr
Dec '15 Mio Stanley, ArchEngr BS/MS 
May '15  Conrad Hougen, ApMath and ElEngr; Kirstyn Johnson, AeroEngr; Jelena Notaros, ElEngr
Dec '14 Xiao Fu, BS/MS CivEngr
May '14 Brandon Lin, BS/MS ChemEngr
Dec '13 Wenceslao Shaw-Cortez, BS/MS AeroEngr
May '13 Charles Wheeler, MechEngr; Kelsi Middleton, MechEngr; Nicole Look, ApMath
Dec '12 Mason Lacy, CivEngr
May '12 Steven Vogel, MechEngr
Dec '11 Riley Pack, BS/MS ElCompEngr/ElEngr & ApMath
May '11 Cody Cichowitz, ApMath; Kevin Fiedler, EngrPhys; Shelly Collins, CivEngr
Dec '10 Farheen Rizvi, BS/MS AeroEngr
May '10 Mitch A. Clement, CivEngr; Brittany D. Oetter, ChemEngr
Dec '09 Anthony Motisi, ArchEngr
May '09 Eric V. Eason, ApMath, EngrPhys
Dec '08 Eric G. Wilson, ElecEngr
May '08 Benjamin R. Safdi, ApMath, EngrPhys
Dec '07 Joshua C. Kats, ChemEngr
May '07 Kristopher J. Tucker, ApMath
Dec '06 Jenna R. Dancy, MechEngr
May '06 John W. O'Brien, ElCompEngr; Jeffrey C. Wyss, ChemEngr; Ryan C. Kelley, ArchEngr
Dec '05 James E. Kirby, ElCompEngr
May '05 Jesse Lefcourt, ApMath; Janna Martinek, ChemEngr
Dec '04 Ian R. Petrie, ElCompEngr
May '04 Jeremiah Zartman, ChemEngr, EngrPhys
Dec '03 Nathan J. Heick, CivEngr
May '03 Joseph Friedrichsen, ElecEngr
Dec '02 Kiran K. Murthy, ElCompEngr


Outstanding Dissertation Award

2018 Yao Zhai, Mechanical Engineering

2017 Zhengwei Li, MechEngr
2016 Xiaokun Gu, MechEngr
2016 Mark T. Wade, ElEngr
2015  Simon Pang, ChemEngr
2013 Michael Roberg, ElEngr 
2012 Daniel Knights, CompSci
2011 Nicholas Pedatella, AeroEngr
2010 Sri Rama Prasanna Pavani, ElEngr
2009 David M. King, ChemEngr
2008 Laurel Griggs Larsen, CivEngr