National Science Foundation Graduate Fellowship Awards

  • 2017: Danielle Lemmon
  • 2017: Jessica Tomaszewski
  • 2016: Abigail Ahlert
  • 2015: Gaby De La Cruz Tello
  • 2012: Natalie Freeman
  • 2010: Jesse Nusbaumer
  • 2009: Adrianna Raudzens Bailey
  • 2008: Samuel Dorsi
  • 2007: Christa Hasenkopf
  • 2002: John Ortega
  • 2000: Kari Klein
  • 1999: David McCabe
  • 1999: Erin Whitney
  • 1997: Sally McFarlane
  • 1992: Scott Stewart

NASA Earth System Science Fellowship

  • 2014: Richard Bateman
  • 2013: Danielle Nuding
  • 2010: Eric Wolf
  • 2009: Samantha Stevenson
  • 2009: Lin Su
  • 2008: Kelly Baustian
  • 2006: Sean Davis
  • 2005: Charles Bardeen
  • 2005: Rebecca Matichuk
  • 2004: Cynthia Shaw Singleton
  • 2000: Kari Klein
  • 2000: Matt Wise
  • 1999: Amelia Gates
  • 1998: Peter Colarco
  • 1998: Richard Cullather
  • 1998: Tara Fortin
  • 1997: Tim Benner
  • 1997: David Glandorf
  • 1997: Julie Haggerty
  • 1995: Mark Zondlo
  • 1994: John Fasullo
  • 1994: Jeff Hicke
  • 1994: James Pinto
  • 1994: Kamran Sahami
  • 1992: Afshan Alam
  • 1992: Ann Middlebrook

NASA Harriet G. Jenkins Fellowship

  • 2013-2017: Jessica Kenigson 

DOE Global Change Fellowship

  • 2006: Derek Brown
  • 1998: Tara Fortin
  • 1997: David Glandorf
  • 1995: Mark Zondlo
  • 1992: Ann Middlebrook
  • 1992: Jeffrey Privett

 DOE Office of Science Graduate Fellowship

  •  2010: Amber Ortega

DOE Computational Science Graduate Fellowship

  • 2016: Riley Brady

EPA Graduate Fellowship Award

  • 2005: Peter DeCarlo
  • 1998: Anthony Prenni
  • 1996: Jeff Hicke

AAAS Congressional Fellow

  • 2000: Timothy Benner

CIRES Graduate Research Fellowship

  • 2011-2012: Scott Bachman
  • 2008-2009: Kelly Baustian
  • 2008-2009: Samantha Stevenson
  • 2007-2008: Nikolaus Buenning
  • 2007-2008: Christa Hasenkopf
  • 2007-2008: Keah Schuenemann
  • 2006-2007: Scott Gregory
  • 2006-2007: Mark Seefeldt

ESRL/CIRES Science Fellowship

  • 2009: Alice DuVivier
  • 2009: Katherine McCaffrey
  • 2008: Ryan Neely

Best Student Paper/Poster at Conference

  • 2018: Jessica Tomaszewski - Best student oral presentation award at the Ninth Conference on Weather, Water, Climate, and the New Energy Economy at the AMS Annual Meeting in January 2018
  • 2017: Aleya Kaushik - Outstanding Student paper award at AGU Fall Meeting for her talk "Reconciling isotopic partitioning estimates of moisture fluxes in semi-arid landscapes through a new modeling approach for evaporation"
  • 2017: Joshua Pettit - Received a student presentation award from the Space Weather Science and Technical Activities Commission at this week’s AMS meeting.  He gave an oral presentation entitled, “Comparison of two medium energy electron data sets in WACCM”.
  • 2017: Logan Wright - Selected as one of the 6 Best Student Papers at the 2016 OSA Light, Energy and the Environment Congress in Leipzig, Germany with his paper Advances in Algorithms for Hyperspectral Sensing, Hyperspectral Imaging and Sounding of the Environment (HISE)
  • 2017: Jessica Tomaszewski - First place with her talk on "Do Wind Turbines Pose Roll Hazards to Light Aircraft" (https://ams.confex.com/ams/97Annual/webprogram/Paper315132.html) at the AMS Annual Meeting, in the 8th Conference on Weather, Climate, Water, and the New Energy Economy.
  • 2017: Joseph Lee - Third place with his talk on "Improvements in Wind Power Forecasts through use of the WRF Wind Farm Parameterization evaluated with Meteorological and Turbine Power Data" (https://ams.confex.com/ams/97Annual/webprogram/Paper302356.html) at the AMS Annual Meeting, in the 8th Conference on Weather, Climate, Water, and the New Energy Economy.
  • 2016: Hong Chen - Outstanding Student Poster in the Atmospheric Sciences category at the American Geophysical Union 2016 Fall Meeting for his poster entitled "Improving Passive Remote Sensing of Arctic Clouds by Aircraft Observations"
  • 2014: Brian Vanderwende – Commended Student Oral Presentation for the 21st Symposium on Boundary Layers and Turbulence
  • 2013:  Natalie Freeman — Best Oral Presentation, 6th International Surface Ocean-Lower Atmosphere Study (SOLAS) Summer School, Xiamen, China
  • 2012: Matthew Aitken (PHYS student working in ATOC) – Commendable Oral Presentation, AMS Meeting, 3rd Conference on Weather, Climate and New Energy Economy
  • 2012: Daniel Pollak (SOARS student working in ATOC summer 2011) – Commendable Poster
  • 2012: Adriana Raudzens Bailey – Best poster award for early career scientists, International Conference on Clouds and Precipitation
  • 2012: Michael Rhodes (ASEN student working in ATOC) – Best Poster, AMS Meeting, 3rd Conference on Weather, Climate and New Energy Economy
  • 2012: Brian Vanderwende – Best Oral Presentation, AMS Meeting, 3rd Conference on Weather, Climate and New Energy Economy
  • 2012: Brian Vanderwende – First Place in the student poster competition, AMS Boundary Layers and Turbulence meeting
  • 2011: Adriana Raudzens Bailey – Outstanding student paper award, Fall AGU meeting
  • 2011: Yolanda Roberts – Outstanding student paper award, Fall AGU meeting
  • 2011: Samantha Stevenson – Outstanding student presentation, WCRP Open Science Meeting
  • 2011: Ryan Neely III – Outstanding student presentation, WCRP Open Science Meeting
  • 2010: Eric Wolf – Outstanding student paper award in Planetary Sciences, Fall AGU meeting
  • 2010: Matthias Brakebsuch – Outstanding student paper award, Fall AGU meeting
  • 2010: Benet Duncan – Outstanding student paper award, Fall AGU meeting
  • 2010: Ryan Neely III – Outstanding student paper award, Fall AGU meeting
  • 2010: Adriana Raudzens Bailey – Best student paper award, American Meteorological Society
  • 2009: Kelly Baustian – Outstanding student paper award, Fall AGU meeting
  • 2009: Samuel Dorsi – Best student poster presentation, CU-Boulder Hydrologic Sciences Student Symposium
  • 2009: Matthew Higgins – Best student oral presentation, Polar AMS Conference
  • 2009: Adrianna Raudzens Bailey – Best poster, 64th Annual Meeting of the Rocky Mountain Hydrologic Research Center
  • 2008: Susanne Benze – Outstanding student paper award, 2008 Joint Assembly in Fort Lauderdale, Florida.
  • 2000: T.J. Fortin – Outstanding student paper award, Spring AGU meeting
  • 2000: D.L. Glandorf – Outstanding student paper award, Spring AGU meeting
  • 2000: Julie Lundquist – Best student poster presentation, AMS 14th Symposium on Boundary Layers and Turbulence
  • 2000: Stacey Macilwane – Best student paper, American Meteorological Society Conference on Atmospheric Chemistry
  • 1999: Paula Hudson – Outstanding student paper award, Spring AGU meeting
  • 1999: Olga Kalashnikova – Best student paper-CEDAR_99 (Coupling Energetics and Dynamics of Atmospheric Regions) Fourteenth Summer NSF Workshop, June 13-18, Boulder, CO
  • 1998: Peter Colarco – Outstanding Student Paper in Atmospheric Science-Fall 1998 AGU meeting-Modeling dust emission and transport from the Western Sahara”
  • 1998: Cristine Perez – Outstanding Student Paper in Ocean Sciences-Fall 1998 AGU meeting-Ensemble Averaging of Gulf Stream Forecasts Using Contour Analysis
  • 1997: Lori DelNegro – Outstanding student paper award, Fall AGU meeting
  • 1997: Laura Iraci – Outstanding student paper award, Fall AGU meeting
  • 1997: Mark Piper – Second best student oral presentation award, 12th AMS Boundary Layers and Turbulence meeting in Vancouver
  • 1997: Matthew Wheeler – Best Student Paper, AMS 11th Conference on Atmospheric and Oceanic Fluid Dynamics in Tacoma
  • 1996: Brian Berland – Outstanding student paper award – Fall AGU meeting
  • 1995: Geoffrey Considine – Best student oral presentation, AMS 11th Symposium on Boundary Layers and Turbulence
  • 1995: Branko Kosovic – Best student poster presentation, AMS 11th Symposium on Boundary Layers and Turbulence
  • 1994: Laura Iraci – Outstanding student paper award, Fall AGU meeting
  • 1993: Ann Middlebrook – Outstanding student paper award, Fall AGU Meeting

 NASA Graduate Student Researchers Program Fellowships

  • 2009: Jason English
  • 2004: Attila Elteto – Mars Dust Storms
  • 2004: Kaj Williams – Mars Polar Caps
  • 2003: Ursula Rick
  • 2002: Teresa Segura – Mars Climate
  • 2001: Jan Heldman
  • 2001: Brandy Gamblin
  • 2000: Dan Curtis – Clouds on Titan
  • 2000: Kari Klein – New Particle Formation
  • 1999: Nadir Khatib
  • 1999: Kim Cierpik – Tides and Zonal Mean Flow From Satellite-Based Measurements: Analysis Techniques with Application to Understanding Tide/Mean-Flow Interactions
  • 1996: Kenneth Crumpton – Characterizing and Avoiding Interference from GPS Multipath Signals Off the Ocean
  • 1995: David Chart – Detection of Poleward Propagating ENSO Signals Using Satellite Altimetry
  • 1995: Mark Coffey – Wavelet Analysis of Satellite Remote Sensing Data
  • 1995: Laura T Iraci – Infrared Studies of Sulfuric Acid and Its Impact on Polar and Global Ozone
  • 1995: Tim Onasch – Mechanism of heterogeneous atmospheric reactions on model polar stratospheric clouds
  • 1995: Timothy Onasch – Proposal to Study the Mechanism of Heterogeneous Atmospheric Reactions on Model Polar Stratospheric Clouds
  • 1995: Craig Tierney – Tidal Wavelengths from Along Track Altimetry and Implications for Gridding Tidal Solutions
  • 1994: Laura Iraci – Infrared studies of sulfuric acid and its impact on polar and global ozone
  • 1993: Brian Berland – Surface kinetics of ClONO2 on model polar stratospheric clouds
  • 1992: Sharon Anthony – Experimental studies of model PSC particles in a laminar flow system

 National Center for Atmospheric Research Advanced Study  Program Postdoctoral Fellows (since 1994)

  • 1999: Marika Holland – The role of sea ice in climate, high latitude climate variability, and sea ice modeling
  • 1999: Mark Zondlo – Field measurements of trace gas species
  • 1998: Gregory Duane – Synchronized chaos in the large-scale atmospheric circulation and other extended dynamical systems
  • 1998: Chris Meyers – Modeling the middle and upper troposphere
  • 1998: Christopher Torrence – Climate variability and predictability, time-series and wavelet analysis
  • 1998: Matt Wheeler – Equatorial waves and organized tropical convection
  • 1997: Eileen Saiki – Large- eddy simulation of atmospheric boundary layer turbulence
  • 1996: Regina Figge-Cannon – Earth’s carbon cycle
  • 1996: Rong Shyang Sheu – Satellite retrievals and mesoscale meling
  • 1996: David Yates – Linkage of hydrologic processes in mesoscale climate models
  • 1996: Charles Zender – Diagnosing the hydrologic cycle in the CCM2 using geophysical tracers
  • 1995: Anne Jefferson – Tropospheric sulfur balance and aerosol production
  • 1994: Kenneth Davis – Trace gas fluxes and transport
  • 1994: Christopher Holloway – wave propagation, scattering from rough surfaces, and antenna analysis and design
  • 1994: Kathleen Lantz – Development of a trajectory-chemistry model
  • 1994: Melanie Mason – Study of aluminum industry contributions to greenhouse gases and global climate change
  • 1994: Robert Tomas – Large-scale atmospheric disturbances with time scales from a week to a month

Other awards, fellowships, and recognition

  • 2017: Jessica Tomaszewski - Peter B. Wagner Memorial Award for Women in Atmospheric Science
  • 2016: Laura Mazzaro - "Best Student Oral Presentation" award at the AMS 22nd Symposium on Boundary Layers and Turbulence
  • 2016-2017: Ariel Morrison - STEM Chateaubriand Fellowship
  • 2016: Natalie Freeman - Peter B. Wagner Memorial Award for women in the atmospheric sciences
  • 2016: Natalie Freeman - Carol B. Lynch Graduate Fellowship for Graduate Students in the Sciences
  • 2016: Jessica Tomaszewski - NSF Graduate Research Fellowship Program Honorable Mention
  • 2014: Joshua Aikins – Achievement Rewards for College Scientists (ARCS) Scholarship
  • 2013: Laura Holt – IAGA Young Scientist Award for her presentation “Descent in the Polar Mesosphere and Stratoshpere using WACCM” at the third annual international High Energy Particle Participation in the Atmosphere (HEPPA) meeting.
  • 2012: Tanya (Phillips) Peevey – NSF IRFP (International Research Fellowship Program) for her proposal to work on air exchange in the UTLS at a research center in Juelich, Germany for 2 years.
  • 2010: Christa Hasenkopf – Fulbright Grant
  • 2010: Samantha Stevenson – CIRES Innovative Research Grant
  • 2010: Mariah Walton – Hoenich Award (Bev Sears Named Graduate Student Grant Award)
  • 2009: Thien-Kim Trenbath – Chancellor’s Award for Excellence in STEM Education
  • 2008: Peter DeCarlo – NSF International Research Fellowship
  • 2008: Amber Ortega – Chancellor’s Fellowship
  • 2007: Rachel Humphrey – University of Colorado at Boulder, United Government of Graduate Students (UGGS) TA Effectiveness/Teaching Excellence Award
  • 2001: Ana Lia Quijano – American Meteorological Society, Peter B. Wagner Memorial Award for Women in Atmospheric Sciences
  • 1999: Alison W. Grimsdell – Robert Leviton Award of the American Meteorological Society, “for her paper demonstrating the value of radar wind profilers for studying the evolution of the convective boundary layer”
  • 1999: Paquita Zuidema – American Meteorological Society, Peter B. Wagner Memorial Award for Women in Atmospheric Sciences
  • 1998: James Boulter – Achievement Rewards for College Scientists