Your Staff Council Area and At-Large Representatives are here to assist all staff members by serving as a voice for our campus.

Officers

Jasimine Evans

Co-Chair

Karrie Pitzer

Co-Chair

Blake Trujillo

Co-Vice Chair

Dan Steinke

Co-Vice Chair

Bradley Albus

Treasurer

Crystal Cyr

Parliamentarian

Staff Council Representatives by Area

 

Area 1

Sara Abdulla
Sara Abdulla
Area 1
Ian King
Ian King
Payroll, Benefits, Retirement, and Legislative (PBRL) Committee Co-Chair
Area 1

Area 2

Grace Maniscalco
Grace Maniscalco
Payroll, Benefits, Retirement, and Legislative (PBRL) Committee Co-Chair
Area 2
Claudia Numan
Claudia Numan
Front Line Staff Special Committee Co-Chair
Area 2
Elyse Sutton
Elyse Sutton
Area 2

Area 3

Betty Rasmussen
Betty Rasmussen
Elections Committee Interim Chair
Area 3
Mike Williamson Headshot
Mike Williamson
Staff Council Co-Chair
Area 3

Area 4

Area 5

Vanessa Luna
Vanessa Luna
Communications Committee Co-Chair
Area 5
Alisha Bennett Stewart
Alisha Stewart
Blood Drive Committee Co-Chair
Area 5
Blake Trujillo
Blake Trujillo
Staff Council Co-Vice Chair
Area 5

Area 6

Cameron Brooks
Cameron Brooks Najera
Staff Council Secretary
Area 6
Carina Gattas
Carina Gattas
Area 6
Dylan West
Dylan West
Communications Committee Co-Chair
Area 6

Area 7

Omunu Abalu
Omunu Abalu
Area 7
Michael Reynoso
Michael Reynoso
Blood Drive Committee Co-Chair
Area 7
Sarah Safadi
Sarah Safadi
Area 7

Area 8

Kaitlyn Rye
Kaitlyn Rye
Awards & Staff Recognition (ASR) Committee Co-Chair
Area 8

Area 9

Jessica Sandoval
Jessica Sandoval
Outreach and Events Committee Co-Chair
Area 9
Sarah Seibold
Sarah Seibold
Area 9
Clara Smith
Clara Smith, PhD
Pronouns: she, her, hers
Area 9

At-Large Appointed

Bradley Albus
Bradley Albus
Treasurer
At-Large Appointed
Nick Aniol
Nick Aniol
At-Large Appointed
Madison Lane
Madison Lane
At-Large Appointed
Leah McDaniel Parvez
Leah McDaniel Parvez
At-Large Appointed • Committee for Advancing Equity, Diversity, Inclusion and Belonging Chair
Catherine Oja
Catherine Oja
At-Large Appointed
Jan Owens
Jan Owens
UCSC Representative • Awards & Staff Recognition (ASR) Committee Co-Chair
At-Large Appointed
Dan Steinke
Dan Steinke
Staff Council Co-Vice Chair • UCSC Representative
At-Large Appointed
Tommy Webb
Tommy Webb
At-Large Appointed
John Zizz
John Zizz
At-Large Appointed

At-Large Elected

Chantal Baca
Chantal Baca
At-Large Elected
Crystal Cyr
Crystal Cyr
Parliamentarian • Front Line Staff Special Committee Co-Chair
At-Large Elected
Lydia Darlington
Lydia Darlington
At-Large Elected
Jasimine Evans
Jasimine Evans
Staff Council Co-Chair
At-Large Elected
Esther Horowitz
Esther Horowitz
At-Large Elected
De Ron Jasper
De'Ron Jasper
At-Large Elected
Karrie Pitzer
Karrie S. Pitzer
Staff Council Co-Chair • Outreach and Events Committee Co-Chair
At-Large Elected
Tanida Ruampant
Tanida Ruampant
At-Large Elected
Andres Schemel
Andres Schemel Ramella
At-Large Elected

Honorary Lifetime Representative

Kat McGovern
Kat McGovern
Honorary LIfetime Representative