Department of Sociology Service Assignments AY 2017-2018

  • Department Chair: Herbert Covert
  • Graduate Associate Chair: Stefanie Mollborn
  • Undergraduate Associate Chair: Christina Sue
  • Graduate Admissions Director: Tim Wadsworth

 

  • Executive Committee: Jason Boardman, Herbert Covert, Leslie Irvine, Stefanie Mollborn, Christina Sue
  • Graduate Committee: Stefanie Mollborn (Chair), Ryan Masters, Rachel Rinaldo, Tim Wadsworth
  • Faculty Advisor of First-Generation Student Network: Amy Wilkins
  • Undergraduate Committee: Christina Sue (Chair), Lori Hunter, Glenda Walden
  • Faculty Merit Committee: Leslie Irvine, David Pyrooz, Micheal Radelet, Rachel Rinaldo
  • Future Hires Committee: David Pyrooz, Ryan Masters
  • Graduation Committee: Michael Haffey, Lori Hunter, Glenda Walden
  • Diversity Committee: Matthew Brown (Chair), Jason Boardman, Rachel Rinaldo, Liane Pedersen-Gallegos
  • Events Committee: Glenda Walden
  • Internal Review Board Committee: Mathieu Desan
  • Data Lab Committee: Amanda Stevenson
  • Ad Hoc Merit Criteria Committee: Tim Wadsworth
  • Stratification/Inequality Search Committee: Richard Rogers (Chair), Amy Wilkins, Ryan Masters, Herbert Covert
  • Coordinator/Developer of Undergraduate Certificate in Care, Health, and Resilience: Don Grant 
  • Coordinator/Developer of Undergraduate Certificate in Social Innovations: Don Grant 

 

  • External Speakers’ Colloquia: Rachel Rinaldo
  • BFA (Boulder Faculty Assembly): Glenda Walden
  • ASC (Arts & Sciences Council): Leslie Irvine
  • Internship Program/Courses: Glenda Walden
  • Department Parliamentarian: Michael Radelet
  • Web Mastering: Tigist Yedako (Student Assistant)
  • AKD/Phi Beta Kapp: Matthew Brown
  • Dept Honors Program/Council Rep: Amy Wilkins 
  • Forum: Stefanie Mollborn
  • Proseminar Coordinator: Stefanie Mollborn
  • Culture, Power and Inequality Workshop: Mathieu Desan, Rachel Rinaldo, Christina Sue, Amy Wilkins
  • Political Economy Workshop: Liam Downey 
  • Population and Health Workshop: Stefanie Mollborn, Amanda Stevenson 

 

  • Specialty Area Leaders:  
    • Criminology/Deviance: Tim Wadsworth
    • Environmental Sociology: Lori Hunter
    • Gender: Amy Wilkins
    • Population/Health: Lori Hunter