Spring 2018 school, college, department and program ceremonies are in process of being announced and will be updated as additional details are available.  Please check this page regularly for most up-to-date information. 

Guests with disabilities who require accommodations at a recognition ceremony event (wheelchair seating, interpreters, etc.) should contact the ADA Coordinator's office at (303) 492-9725 or adacoordinator@colorado.edu at least two weeks in advance of the event so that the appropriate arrangements can be made.  A courtesy notification to the Sponsoring department is appreciated.

  • Aerospace Engineering Sciences
    Thursday, May 10, 2018 at 4 p.m.
    Business Field (located east of the Koelbel Business Building)
    Lauren Cole, 303-735-0855
  • African/African American/Black Graduation Ceremony
    Thursday, May 10, 2018 at noon
    Koenig Alumni Center (ALUM)
    George Hoey, 303-492-0530
  • Air Force ROTC Commissioning
    Date, Time, Location TBA
    Lynda Smith, 303-492-8278
  • Anthropology (Undergraduate)
    Thursday, May 10, 2018 at 4:30 p.m.
    Univeristy Theatre (THTR)
    Reception immediately follows the ceremony
    Alison Davidson, 303-492-2547
  • Anthropology (Graduate)
    Thursday, May 10, 2018 at noon
    Hale Sciences (HALE) - Room 270
    Reception immediately follows the ceremony
    Diana Wilson, 303-492-7948
  • Applied Mathematics
    Thursday, May 10, 2018 at noon
    Muenzinger Auditorium (MUEN) - Room E050
    Emily O'Connor, 303-492-1238
  • Army ROTC Commissioning
    Friday, May 11, 2018 at 9 a.m.
    Old Main (MAIN) - Chapel
    Nancy McMillin, 303-492-6495
  • Art and Art History
    Friday, May 11, 2018 at 9 a.m.
    Visual Arts Complex (VAC) - Plaza
    Michelle Hamernik or Jean Goldstein, 303-492-4466
  • Asian Languages and Civilizations
    Thursday, May 10, 2018 at noon
    Eaton Humanities (HUMN) - Room 1B50
    Rebecca Allison, 303-492-6639
  • Asian Studies, Center for
    Friday, May 11, 2018 at 1 p.m.
    Koenig Alumni Center (ALUM)
    Liza Williams, 303-735-5122
  • ATLAS Institute (see Technology, Arts & Media below)
  • Biology - EBIO
    Friday, May 11, 2018 at 9 a.m.
    Sewall Lawn
    Katie Young, 303-492-3104
  • Biology - MCDB
    Thursday, May 10, 2018 at noon
    Sewall Lawn
    Kathy Lozier, 303-492-8059
  • Business, Leeds School of (Undergraduate)
    Friday, May 11, 2018 at 8 a.m.
    Coors Events Center (EVNT)
    Laurel Page, 303-492-5576
  • Business, Leeds School of (Graduate/MBA)
    Thursday, May 10, 2018 at 4 p.m.
    Sewall Lawn
    Laurel Page, 303-492-5576
  • Chemical & Biological Engineering / Materials Science & Engineering Program
    Thursday, May 10, 2018 at noon
    Jennie Smoly Caruthers Biotechnology Building (BIOT) - West Lawn
    Ana Cleves, 303-735-8122 (Chemical & Biological Engineering)
    Sabria Kushad, 303-735-6598 (Materials Science & Engineering Program)
  • Chemistry and Biochemistry (Undergraduate)
    Friday, May 11, 2018 at 1 p.m.
    University Memorial Center (UMC) - Glenn Miller Ballroom
    Kayla Jones, 303-492-4906
  • Chemistry and Biochemistry (Graduate)
    Friday, May 11, 2018 at 9 a.m.
    Cristol Chemistry (CHEM) - Room 140
    Kayla Jones, 303-492-4906
  • Civil, Environmental & Architectural Engineering
    Thursday, May 10, 2018 at noon
    Business Field (located east of the Koelbel Business Building)
    Araceli Warren, 303-492-6382
  • Classics
    Thursday, May 10, 2018 at noon
    Eaton Humanities (HUMN) - Room 150
    Azarie Wurtzburg, 303-492-6257
  • Computer Science 
    Friday, May 11, 2018 at 3 p.m.
    Macky Auditorium (MCKY)
    Beth Webb, 303-492-7010
  • Cultural Unity & Engagement Center (CUE) Graduation Celebration
    Date, Time, Location TBA
    Tawanda Owens, 303-492-5816
  • Economics
    Date, Time, Location TBA
    Maria Oliveras, 303-492-5168
  • Education, School of
    Thursday, May 10, 2018 at 7 p.m.
    Macky Auditorium (MCKY)
    Sara McDonald, 303-492-3351
  • Electrical, Computer, and Energy Engineering
    Friday, May 11, 2018 at 1 p.m.
    Business Field (located east of the Koelbel Business Building)
    Kim Smith, 303-735-8406
  • Engineering Management Program
    Thursday, May 10, 2018 at noon
    Discovery Learning Center (DLC) - Betchel Collaboratory
    Kendra Thibeault, 303-492-0954
  • Engineering Plus
    Thursday, May 10, 2018 at 4 p.m.
    Koenig Alumni Center (ALUM)
    Ellen Parrish, 303-492-4868
  • English
    Friday, May 11, 2018 at 9 a.m.
    Mary Rippon Outdoor Theatre
    Geej Kester-Meyer, 303-492-6434
  • Environmental Design, Program in
    Friday, May 11, 2018 at 5 p.m.
    University Memorial Center (UMC) - Glenn Miller Ballroom
    Shawn Arnold, 303-492-5347
  • Environmental Studies
    Thursday, May 10, 2018 at 4 p.m.
    Jennie Smoly Caruthers Biotechnology Building (BIOT) - West Lawn
    Penny Bates, 303-735-1043
  • Ethnic Studies
    Friday, May 11, 2018 at 1 p.m.
    Folsom Field (STAD) - Byron R. White Club Level
    Brigitte Sellinger, 303-492-8852
  • Film Studies
    Friday, May 11, 2018 ay 1 p.m.
    Visual Arts Complex (VAC) - Plaza
    Rhonda McCuan, 303-492-7574
  • French & Italian
    Thursday, May 10, 2018 at noon
    Eaton Humanities (HUMN) - Room 250
    Azarie Wurtzburg, 303-492-6257
  • Geography
    Thursday, May 10, 2018 at noon
    Norlin West Lawn
    Karen Weingarten, 303-492-8311
  • Geological Sciences
    Thursday, May 10, 2018 at noon
    Benson Lawn
    Ruth Mansbach, 303-492-2330
  • German and Slavic Languages & Literatures
    Thursday, May 10, 2018 at noon
    University Memorial Center (UMC) - Room 235
    Casey Koehler or Karen Hawley, 303-492-7404
  • Graduate School - Doctoral Studies
    Thursday, May 10, 2018 at noon
    Center for Community (C4C) - Flatirons Room
    Graduate School, 303-492-8220
  • History
    Thursday, May 10, 2018 at noon
    Mary Rippon Outdoor Theatre
    Kellie Matthews, 303-492-6683
  • Honors Convocation
    Thursday, May 10, 2018 at noon
    University Memorial Center (UMC) - Glenn Miller Ballroom
    Michael Shernick, 303-492-6627
  • Humanities Program & Comparative Literature
    Friday, May 11, 2018 at 9 a.m.
    University Memorial Center (UMC) - Room 235
    Ellen Napodano, 303-492-1665
  • Integrative Physiology
    Thursday, May 10, 2018 at 11 a.m.
    Macky Auditorium (MCKY)
    Rachel Salaz, 303-492-7333
  • Interdisciplinary Telecommunications Program
    Friday May 11, 2018 at 1 p.m.
    Muenzinger Auditorium (MUEN) - Room E050
    Annie Brookover, 303-735-6939
  • International Affairs Program
    Friday, May 11, 2018 at 9 a.m.
    University Memorial Center (UMC) - Glenn Miller Ballroom
    Jackie LaMaire, 303-492-7295
  • Jewish Studies, Program in
    Thursday, May 10, 2018 at 4 p.m.
    Old Main (MAIN) - Chapel
    Meghan Perea or Vanessa Frye, 303-492-7143
  • Latino Alumni Association
    Friday, May 11, 2018 at 5 p.m.
    Koenig Alumni Center (ALUM)
    Vanessa Roman, 303-492-7037
  • Lavender Graduation Ceremony
    Thursday, May 3, 2018 at 4:00 p.m.
    Center for Community (C4C) - Abrams Lounge
    Scarlet Bowen, 303-492-2966
  • Law, School of
    Friday, May 11, 2018 at 11:30 a.m.
    Macky Auditorium (MCKY)
    Doors open at 11:00 a.m.
    Julie Ann Williams, 303-492-8048
  • Linguistics
    Thursday, May 10, 2018 at noon
    Hellems Arts and Sciences (HLMS) - Room 252
    Cynthia Clark, 303-492-8456
  • Mathematics
    Thursday, May 10, 2018 at noon
    Mathematics (MATH) - Room 100
    Tiffany Dowd, 303-492-3613
  • Mechanical Engineering 
    Thursday, May 10, 2018 at 3 p.m.
    Macky Auditorium (MCKY)
    Michelle Lamorie, 303-735-8826
  • Media, Communication, & Information, College of (CMCI)
    Thursday, May 10, 2018 at noon
    Coors Events Center (EVNT)
    Kristi Graham-Gitkind, 303-492-7018
  • Miramontes Arts & Sciences Program (MASP)
    Saturday, April 28, 2018 at 2 p.m.
    Old Main (MAIN) - Chapel
    Kayla Jackson, 303-492-8229
  • Museum and Field Studies
    Thursday, May 10, 2018 at 4 p.m.
    Museum of Natural History (HEND) - Paleontology Hall
    Janet Bensko, 303-492-5437
  • Music, College of
    Thursday, May 10, 2018 at 4 p.m.
    Imig Music (MUS) - Grusin Music Hall
    Victoria Ibarra, 303-492-6354
  • Native Graduation
    Saturday, May 12, 2018 at 11 a.m.
    Koenig Alumni Center (ALUM)
    CNAIS, 303-735-4595
  • Philosophy
    Friday, May 11, 2018 at 1 p.m.
    University Memorial Center (UMC) - Room 235
    Kyle Clabaugh or Terri Baldridge, 303-492-6132
  • Physics
    Thursday, May 10, 2018 at 4 p.m.
    Muenzinger Auditorium (MUEN) - Room E050
    Kirsten Apodaca, 303-492-6953
  • Political Science
    Thursday, May 10, 2018 at 4 p.m.
    University Memorial Center (UMC) - Glenn Miller Ballroom
    Carol Bender, 303-492-2980
  • Psychology and Neuroscience
    Friday, May 11, 2018 at 1 p.m.
    Coors Event Center (EVNT)
    Patty Berger, 303-492-8708
  • Religious Studies
    Thursday, May 10, 2018 at noon
    Norlin Library (LIBR) - Norlin British Studies Room
    Adrienne O'Connell, 303-492-8041
  • Sociology
    Date, Time TBA
    Boulder Theatre
    Christina Norberg, 303-492-9906
  • Spanish and Portuguese
    Thursday, May 10, 2018 at noon
    Cristol Chemistry (CHEM) - Room 140
    Megan Graham or Doreen Williams, 303-492-7308
  • Speech, Language, and Hearing Sciences (Undergraduate)
    Thursday, May 10, 2018 at 4 p.m.
    Mathematics Building (MATH) - Room 100
    Raul San Agustin, 303-492-3404
  • Speech, Language, and Hearing Sciences (Graduate)
    Thursday, May 10, 2018 at  5:30 p.m.
    Mathematics Building (MATH) - Room 100
    Raul San Agustin, 303-492-3404
  • Technology, Arts & Media
    Thursday, May 10, 2018 at noon
    Visual Arts Complex (VAC) - Plaza
    Betsy Noecker, 303-735-4577
  • Theatre and Dance
    Thursday, May 10, 2018 at noon
    University Theatre (THTR) 
    Kammie Slavin, 303-492-7355
  • Women & Gender Studies
    Thursday, May 10, 2018 at noon
    Old Main (MAIN) - Chapel
    Alicia Turchette, 303-492-8923