2015
Elissa Guralnick, Music
Andrew Martin, Ecology & Evolutionary Biology
Stefanie Mollborn, Sociology

2014
Valerio Ferme, French & Italian
Judith Glyde, Music
Mike Klymkowsky, Molecular, Cellular, & Developmental Biology
Lauri Reitzammer, Classics

2013
Christine Hrenya, Chemical & Biological Engineering
Daphne Leong, Music
Dragan Maksimovic, Electrical, Computer, & Energy Engineering
Greg Tucker, Geological Sciences

2012
Myles Osborne, History
Harihar Rajaram, Civil, Environmental, & Architectural Engineering
Oliver DeWolfe, Physics
Hanspeter Schaub, Aerospace Engineering

2011
Barbara Demmig-Adams, Ecology & Evolutionary Biology
Rodger Kram, Integrative Physiology
Roseanna Neupauer, Civil, Environmental, & Architectural Engineering
Jeremy Smith, Music

2010
David Barnett, Philosophy
Janet de Grazia, Chemical & Biological Engineering
Mary Nelson, Applied Mathematics 
Nicholas Schneider, Astrophysical & Planetary Sciences/LASP

2009
Kira Hall, Linguistics
Will Medlin, Chemical & Biological Engineering 
Claudia Mills, Philosophy 
Derek Reamon, Mechanical Engineering 

2008
Larry Carlson, Mechanical Engineering
Diane Conlin, Classics/Art History
Paul Gordon, Comparative Literature
Nii Armah Sowah, Theatre & Dance

2007
Noah Finkelstein, Physics
David Klaus, Aerospace Engineering
Dale Mood, Integrative Physiology

2006
Jerry Aronson, Film Studies 
Ross Corotis, Civil Engineering
Kai Larsen, Business
Rolf Norgaard, PWR 

2005
Elspeth Dusinberre, Classics 
Michael Eisenberg, Computer Sciences
Elena Kostoglodova, Germanic & Slavic Languages & Literatures
Gary McClelland, Psychology

2004
William Adams, Ecology & Evolutionary Biology
Paul Beale, Physics
Joanne Belknap, Sociology
John Martin, Farrand Residential Academic Program

2003
Scot Douglass, Herbst Humanities
Mary Klages, English
Harvey Nichols, EPO Biology
Christopher Shields, Philosophy

2002
Melinda Barlow, Film Studies
Ken Gall, Mechanical Engineering
Ramiro Montealegre, Business
Mark D. Osadjan, EPO Biology

2001
Michael Dubson, Physics
Jane Garrity, English
Barbara Hill, Classics
Wesley Morriston, Philosophy

2000
Kristi S. Anseth, Chemical Engineering
Karen Jacobs, English
Noel Lenski, Classics
Alan Lester, Geological Sciences

1999 
Patricia Adler, Sociology 
Herbert Covert, Anthropology 
Ruth Helm, Sewall Residential Academic Program 
Shelby Wolf, Education

1998 
Carol A. Kearns, Williams Village Residential Academic Program 
Michael Main, Computer Science 
Steven J. Pollock, Physics

1997 
Brian Argrow, Aerospace Engineering 
Daniel Barth, Psychology 
Cathy Comstock, Farrand Academic Program, Comparative Literature and Humanities 
Diane Williams (Sieber), Spanish and Portuguese

1996 
Margaret Asirvatham, Chemistry 
Linda Watkins, Psychology

1995 
Elisa Facio, CSERA 
Marjorie McIntosh, History 
Julius Ed Rivers, UWRP 
Jan Whitt, Journalism

1994 
Ward L. Churchill, CSERA 
Margaret Ferguson, English 
Nina L. Molinaro, Spanish & Portuguese 
Mark A. Pittenger, History 
Nancy M. Ridgway, College of Business & Administration 
Harvey Segur, Program in Applied Mathematics

1993 
Martha Hanna, History 
Carol J. Hansen, APAS 
Elizabeth A. Robertson, English 
Charles Southwick, EPO Biology

1992 
James H. Curry, Program in Applied Mathematics 
James V. Downton, Sociology 
Janet L. Jacobs, Women Studies Program 
Hiroshi Motomura, School of Law 
Dennis Van Gerven, Anthropology

1991 
Alexander Cruz, EPO Biology - Burlington Northern Foundation Faculty Achievement Award
James Mc Goodwin, Anthropology - Burlington Northern Foundation
Mary Elizabeth Nelson - Burlington Northern Foundation
David Grant, Mathematics - BFA Teaching Excellence Award

1990
Herbert Alpern, Psychology - Burlington Northern Foundation Faculty Achievement Award
Spenser Havlick, Environmental Design - Burlington Northern Foundation 
John A. Stevenson, English - Burlington Northern Foundation
John H. Hodges, Mathematics - BFA Teaching Excellence Award

1989
Carl E. Bock, EPO Biology - Burlington Northern Foundation Faculty Achievement Award
Lee Chambers-Schiller, History - Burlington Northern Foundation 
Lawrence C. Dodd, Political Science - Burlington Northern Foundation 
R L Widman, English
O. J. Harvey, Psychology

1988
Anne Bekoff, EPO Biology
Ralph Mann, History
Ron Melicher, Business
Vernon Minor, Center for Interdisciplinary Studies
Lawrence Silverman, History

1987
Douglas Burger, English
Michael Grant, EPO Biology
Lewis O. Harvey, Jr., Psychology 
Robert Pois, History
Robert Schnabel, Computer Science

1986
Jack Kelso, Anthropology
William B. Krantz, Chemical Engineering
Edwin E. Larson, Geology
J. Michael Shull, APAS (now APS)

1985
Jim Palmer, Film Studies
Grace Lazzarino, French and Italian

1984 
Martin Bickman, English
David Armstrong, Center for Interdisciplinary Studies

1983 
Hazel Barnes, Philosophy
Barbara Doscher, Music
James Hynes, Chemistry
Andree Kail, French and Italian
Reuben Zubrow, Economics

1981 - 1982 
Ed Rivers, English
Robert Goodrich, Mathematics
Nancy Hill, Center for Interdisciplinary Studies 
Phyllis Kenevan, Philosophy
Nicholas Lee, Oriental and Slavic Languages 
Norton Steuben, Law
Robert Taylor, Physics
Dennis Van Gerven, Anthropology
Theodore Walker, Geology
Elaine Yarbrough, Communication
Esther Zago, French and Italian