2015
William Bowman, Ecology & Evolutionary Biology/INSTAAR
Chris Braider, French & Italian/Journalism & Mass Communication
Brian Catlos, Religious Studies
Yongmin Chen, Economics

2014
Bengt Fornberg, Applied Mathematics
Bruce Kawin, Film Studies/English
Jonathan Van Blerkom, Molecular, Cellular, & Developmental Biology
Jan Whitt, Journalism & Mass Communication

2013
Carol Cleland, Philosophy
Kristine Larson, Aerospace Engineering
Karl Linden, Civil, Environmental, & Architectural Engineering
Noah Fierer, Ecology & Evolutionary Biology

2012
Michael Radelet, Sociology
Susan Kent, History
Matt Sponheimer, Anthropology

2011
Gregory Beylkin, Applied Math
James Green, Astrophysical and Planetary Sciences
Steven Schmidt, Ecology and Evolutionary Biology
Veronica Vaida, Chemistry and Biochemistry

2010
Frances Bagenal, Astrophysical & Planetary Sciences 
Thomas Johnson, Behavioral Genetics Inst./Integrative Physiology 
Martha Palmer, Cognitive Science Inst./Linguistics/Computer Science
Takacs Quartet, Music

2009
Allan Collins, Institute for Behavioral Genetics/Psychology
William Emery, Aerospace Engineering 
Monika Fleshner, Integrative Physiology 
Graham Oddie, Philosophy

2008
John Bally, Asrtophysical & Planetary Sciences
Victor Bright, Mechanical Engineering
Dan Schwartz, Chemical & Biological Engineering
Phillip Solomon, Flim Studies

2007
Barbara Demmig-Adams, Ecology & Evolutionary Biology
Doug Gin, Chemical & Biological Engineering
Paul Levitt, English
Warren Motte, French & Italian

2006
Steven M. George, Chemistry & Biochemistry 
Mihaly Horanyi. Physics (LASP)
Richard Rogers, Sociology
Douglas Seals, Integrative Physiology 

2005
Patricia Adler, Sociology
Fred Anderson, History
Andrzej Ehrenfeucht, Computer Sciences
Alan Weimer, Chemical & Biological Engineering

2004 
Kristi Anseth, Chemical & Biological Engineering
Dan Frangopol, Civil Engineering
Charles Judd, Psychology
Kalyana Mahanthappa, Physics

2003
Keith Maskus, Economics
Fred Pampel, Sociology
Ted Randolph, Chemical Engineering

2002
Christopher N. Bowman, Chemical Engineering
Allan Franklin, Physics
Michael J. Greenwood, Economics
Eckart E. Schutrumpf, Classics

2001
Steven Epstein, History
Richard Noble, Chemical Engineering
John O'Loughlin, Geography
Margaret Tolbert, CIRES and Chemistry

2000
Mitchell Begelman, Astrophysical & Planetary Sciences
Robert H. Davis, Chemical Engineering
Suzanne Juhasz, English

1999 
John Falconer, Chemical Engineering 
Luis Jorge Gonzalez, College of Music 
Roop Mahajan, Mechanical Engineering 
Michael Tooley, Philosophy

1998 
Charles Howe, Economics 
Robert Schulzinger, History/International Affairs 
Ellen Zweibel, Astrophysical & Planetary Sciences

1997 
J. Richard Mc Intosh, MCD Biology 
W. Fred Ramirez, Chemical Engineering 
Thomas T. Veblen, Geography 
James Markusen, Economics

1996 
Deane Bowers, EPO Biology 
Jeffrey Robinson, English 
J. Michael Shull, APAS 
John Werner, Psychology

1995 
William B. Krantz, Chemical Engineering

1994 
John R. Cary, APAS 
Steve Chan, Political Science 
Gary E. Thomas, APAS

1993 
Barbara A. Engel, History 
Gerhard Fischer, Computer Science 
Sam D. Gill, Religious Studies 
Ronald Sukenick, English

1992 
Peter S. Conti, APAS 
Zygmunt Frajzyngier, Linguistics 
Karl D. Kroeger, Libraries
William Rodman Smythe, Physics

1991 
Marc Bekoff, EPO Biology 
Robert Hohlfelder, History 
Frede Jensen, French/Italian 
Hara Tzavella-Evjen, Classics