Discovery Learning Research Symposium Awards

You are here

The annual Discovery Learning Research Symposium Awards ceremony was held April 18, 2014, in the Engineering Center. Eight winners were selected, one from each of the following clusters:

Energy
Rachel Viger, senior
Chemical Engineering
Biomed (1)
Whitney Setterberg, senior
Mechanical Engineering
Biomed (2)
Brittany Earle, junior
Chemical Engineering
Space
Thomas Waters, junior
Mechanical Engineering
Nano/Materials
Peter Chen, senior
Chemical and Biological Engineering
Climate
Karynna Tuan, senior
Aerospace Engineering
Developing World/Engineering Education
Shaye Palagi, senior
Environmental Engineering
Electronics/Optics/Robotics
Julie Slaughter, junior
Mechanical Engineering


Previous Winners

2013 Awards

Seven winners were selected, one from each of the following clusters:

img-dls13-mcleland.jpg img-dls13-kennedy.jpg
Aerospace and Physics: The Next Frontier
Anna McLeland, junior
CHEN
Polymers and Biotechnology
Taylor Kennedy, junior
CBEN
img-dls13-weston.jpg img-dls13-bergal.jpg
Materials: The Substance of Things
Kayla Weston, junior
CBEN
Sustainability: It's a Small World
Erik Bergal, senior
CVEN
img-dls13-poulton.jpg img-dls13-miller.jpg
Electrical Engineering and Electronics - Applied!
Christopher Poulton, junior
ECEN
Software/Data Analysis: The Techies
Christopher Miller, junior
MCEN
img-dls13-trumble.jpg  
Globally-Inspired Computing
Ilana Trumble, junior
AMEN
 

 

2012 Awards

Seven winners were selected, one from each of the following clusters:

Aerospace in Action
John Mills, senior
Aerospace Engineering Sciences
Building Better Bodies
Shweta Maurya, junior
Mechanical Engineering
Cool Solutions to Hot Problems
Elizabeth Horneber, sophomore
Chemical and Biological Engineering
Computing with a Cause
James Patrick O'Brien, junior
Applied Math
The Substance of Things
Hayley Schneider, senior
Mechanical Engineering
It's a Small World
Ashley Collier, junior
Environmental Engineering
 
Analyzing Success in Higher Ed
Kathryn David, sophomore
Mechanical Engineering
 

 

2011 Awards

Six winners were selected, one from each of the following clusters:
 

Aerospace in Action
Robert Stillwell, junior
Aerospace Engineering Sciences
Building Better Bodies
Robert Dong, junior
Chemical and Biological Engineering
Cool Solutions to Hot Problems
Erica Jorgensen, junior
Chemical Engineering
Computing with a Cause
Alexander Turner, junior
Applied Math and Mechanical Engineering
The Substance of Things
Tyler Wingfield, senior
Engineering Physics
It's a Small World
Erica Brandt, junior
Environmental Engineering

 

2010 Awards

Six winners were selected, one from each of the following clusters:
 

Up in the Air & Out in Space
Wenceslao Shaw-Cortez, Sophomore
Aerospace Engineering Sciences
Building Better Bodies
Mark Fordney, Junior
Chemical Engineering
Sensing What You Can't See
Levin Sliker, Senior
Mechanical Engineering
Computing with a Cause
Katherine Corner, Senior
Electrical and Computer Engineering
Big Things Come in Small Packages
Stacey Sokol, Junior
Mechanical Engineering
Living Lightly on the Earth
Lindsay Willman, Junior
Environmental Engineering

 

2009 Awards

Six winners were selected:
 

Aerospace Engineering/Physics Award
Nicholas Zinner, Senior
Aerospace Engineering Sciences
Engineering Education/Electrical Engineering Award
Daniel Costinett, Senior
Computer Science/Electrical and Computer Engineering
Chemical and Biological Engineering Award
Xiao Ba, Senior
Chemical Engineering/Mechanical Engineering
Chemical Engineering Award
Peter Kreider, Senior
Chemical Engineering
Environmental Award
Benjamin Kamark, Senior
Environmental Engineering
Mechanical Engineering/Materials Award
Victoria Elizabeth Jones, Junior
Civil Engineering

 

2008 Awards

Five winners were selected:
 

Chemical and Biological Engineering Award
Sara Gladem
Chemical and Biological Engineering
Electrical and Engineering Physics Award John M. Gibbons
Engineering Physics
Engineering Education Award
Tommaso Buvoli
Computer Science
Environmental Award
Christopher Dodge
Civil Engineering
   
Aerospace, Electrical and Computer Science Engineering Award
Farheen Rizvi (not pictured)
Aerospace Engineering
 

 

2007 Awards

Five winners were selected:
 

Aerospace Engineering Award
Jeffrey Ipsen
Mechanical Engineering
Electrical and Computer Engineering Award
Christopher Mintle
Electrical Engineering
Computer Science and Mechanical Engineering Award
Trenton Lynch
Mechanical Engineering
Civil, Environmental and Education Award
Hallie Bevan
Environmental Engineering
 
Chemical and Biological Engineering Award
Jon A. Miller
Computer Science, Biochemistry
 

 

2006 Awards

Oral Presentations

First Place
Steven Wilson, Aerospace Engineering Sciences

Second Place
Michael Krieg, Aerospace Engineering Sciences
 

Poster Boards

First Place
Meg Podlogar, Architectural Engineering

Second Place
Julia Fletcher, Mechanical Engineering

Third Place
Jo-Tsu Liao, Chemical Engineering

Fourth Place
Kimberly Kroh, Aerospace Engineering Sciences

 

Important Announcements

December 2014 Engineering Recognition Ceremony to be held at Macky Auditorium on December 19, 2014.

CUEngineering is here!
The 2014 edition of CUEngineering magazine is hot off the press! Check it out online.

University of Colorado Boulder
© Regents of the University of Colorado
PrivacyLegal & Trademarks
College of Engineering & Applied Science
Employment
Contact Us