Campus Sustainability Award Winners

Campus Sustainability Awardees, 1997-2014

Alternative Transportation

2001 Joe Roy, Parking and Transit Services
1999 "Facilitating Transportation" Master Plan Task Force
1998 Office of the Vice Chancellor for Administration and Parking Services
1997 Bill Herbstreit, Financial and Business Svcs.

Civic Achievement

2014 Nii Armah Sowah
2010 Geoffrey Rubinstein

Climate Leadership

2007

Chancellor G.P. "Bud" Peterson

Departmental Achievement

2014 OIT Academic Technology Services
2013 Facilities Management Custodial Services
2012 National Snow and Ice Data Center
2011 Volunteer Resource Center
2009 Office of Orientation
2007 Housing and Dining Services Facilities Services for Energy and Water Conservation
2006

Housing and Dining Services

2005 Facilities Management Turf Management Team (Alan Nelson, Ed von Bleichert, Ryan Heiland, Zach Cameron)
2001 Transportation Services

Energy Conservation

2004 Energy Pledge Card Campaign

Green Building

2003 Solar Decathalon Team
2002 UMC

Green Faculty

2014 Max Boykoff
2013 Paul Komor
2012

Beth Osnes

David Payne

2008 Jim White
2008 John Zhai, Department of Civil, Environmental and Architectural Engineering
2007 Mike Hannigan, College of Engineering
2005

Lisa Barlow

Tom Dean

2002

Bernard Amadei, the Department of Civil, Environmental, and Architectural Engineering

Judith Curry of the Department, Aerospace Engineering

1999 Adrienne Anderson, ENVS
1998

Cathy Comstock, Farrand Academic Program

Marty Walter, Mathematics Department

1997 Paul Wehr, Sociology

Hazardous Waste Reduction

2003 EH&S Hazardous Materials/ Hazardous Waste Unit
2001 Scott Harvey, Facilities Management
2000

Mary Ann Dornfeld, Facilities Management Grounds

Department of Housing Food Services

1998 General Chemistry Lab Coordinators: Elaine Butler, Bob Meyers, Rob Palmer, and Merl Schachet
1997 Patty Feist, Chemistry and Biochemistry

Honorable Mention

2010

Elyse Cadogan and Human Resources, Special Recognition for Green Office Innovation

Curt Huetson for Individual Achievement

Allison Hart for Individual Achievement

Deanna Lund for Individual Achievement

2009

Distribution Center, Departmental Achievement

Kelly McGregor, Energy Conservation

2008

Larry Brand and Joe Bogetich, Outstanding Alumni

Sarah Haynes, Student Achievement

Bursar’s Office, Payroll and Benefit Services, Facilities Management, Housing, Admissions, Registrar’s Office, Wardenburg for Paper Waste Reduction

2007

Amy Harris, Student Achievement

Sigma Pi Fraternity, Recycling

2006

ROTC Department and Jon Krueger, Athletics (recycling)

Steven Engel, Senior Instructor, Leeds School of Business (green faculty)

Michael Hughes, Assistant Professor, College of Architecture and Planning (green faculty)

2005

Recycle-Mania campaign team (Susan Davis, Nama Illo, Marcie Cole, Molly Chappell, Rachel Cragg, Amy Kuo, Rebecca Wallach, Sarah Engel, Corey Reynolds, Jack DeBell plus another 6-10 volunteers. Plus the helpful program partners: Amin Gheysar in housing and Ed von Bleichert, Jessica Rossi and the FM collection crews.)

University of Colorado LEEDS School of Business

2004

Moe Tabrizi, Facilities Management

2003

Professor John Taylor

Individual Achievement

2014

Mark Lapham

Megan McGrath

Virginia Schultz

2013

Robert Dixon

William Franz

2011

Jerry Greene, Individual Achievement

Shannon Horn

Kathryn Ramirez‐Aguilar

Peter Arts

2010 Kristin Epley
2009 Lisa Lampe, Energy Conservation
2008

Jeff Darling, Green Purchasing

Brian Zublin, Recycling

2007 Amin Gheysar, Department of Housing and Dining Servies, for Waste Reduction and Recycling
2006

Lauren Heising

2004

Sue Wallace, Department of Housing

Ed von Bleichert, Facilities Management

2003 Robin Newsome-Suitts
2002

John Bruning, Facilities Management

Sam Sandoe, University Communications

Dave Smith, the Department of Computer Science

2001 Ginger Cassady, Student
1999 Kathy Noonan, ENVS Student
1998

Maureen Van Camp, Media Library

Shana Morrow Trombley, Former Student Administrator to Administration

1997

Ana Johnson, Parking Services

Al Bartlett, Physics

Carly Shurtleff, UCSU

Inter-disciplinary Leadership

2010 Mark McCaffrey

Legacy Achievement

2010 Kristin Epley
2009 Paul Tabolt
2005 Will Toor

Lifetime Achievement

2004 Al Bartlett, Department of Physics

Outstanding Alumni

2008   Ethan Van Duzer
2007 Paul Weissmann, State Representative
2003 Tom Cowing
2003 Carly Weir
2001 Ed von Bleichert, Environmental Operations Manager, Facilities Management
2000 Pete Grogan, Co-Founder of EcoCycle and Director of Recycling for Weyerhauser Corporation
1999 Brian Mohr, Southwest Regional Office of the Sierra Club
1998 Steve Kelton, Western Disposal
1997

Jan Hardin, State of Georgia Purchasing Div.

Eric Kessler, aide to Secretary of Interior

Marianne Moulton, Southern Rockies Ecosystem Project

Partnerships for Sustainability

2013

Housing & Dining Services

2012

Boulder Food Rescue

Fair Food Task Force

2010

Baker Hall

Kyle Baker and John McKenzie

Recycled Products Purchasing

2004 Colorado Daily
2003 Wilderness Study Group
1998 Larry Finch, Housing Department
1997

Newell Fogelberg, Printing and Copying Svc.

Buying and Contracting

Recycling

2001 Department of Housing
2000 Facilities Management Custodial Division
1999

Mailing Services Department

Garian Vigil, student employee in the Office of the President

Emil Bonnes, Housing Department

Suzie Chambers, Solid Waste Advisory Board

1998

Jimmie Baker, UMC

Athletic Department

1997

Lisa Adair, Facilities Management

Norlin Library Periodicals Room

Resource Conservation

2001 University of Colorado Student Body
2000 UCSU Recreation Center
1998

Pieter vander Mersch, Facilities Management

UCSU Recreation Center

1997

Tom Cowing, Facilities Management

Facilities Management, Co-Gen plant

Social Equity and Environmental Justice

2008   Computers for Youth Project

Special Recognition Certificates

2014

Center for Community Garden, Partnership for Sustainability

Closed Loop Film Plastics Program, Partnership for Sustainability

Population Conversation Program, Civic Achievement

Jacqueline Richardson, Individual Achievement

2013

Facilities Management Meridian Implementation Team, Departmental Achievement

Trades Services, Facilities Operations, Departmental Achievement

Garry Street, Individual Achievement

T. Pepper Clayton, Individual Achievement

2012

Jonathan Akins, Individual Achievement

Carrot Mob Initiative by Gretchen Christoph, Swithin Lui, Wren Suess, 

Nathan Zick-Smith and Half Fast Subs, Partnership for Sustainability

Kristin Creamer, Individual Achievement

Environmental Health and Safety, Departmental Achievement

Facilities Management CAD Department, Departmental Achievement

Facilities Management Turf and Irrigation Teams, Departmental Achievement

Pieter van der Mersch, Individual Achievement

Don Seeley, Individual Achievement

2011

Jimmie Baker and Jon Monserud

Lori Lander

2006 University of Colorado Solar Decathalon Team

Student Achievement

2014

Miranda Redmond

Matt Ribarich

2013 Shimshon Rapaport
2012 Samantha Weintraub
2011 Christina Aalto
2010 Dan Omasta
2010 John Hallett
2010 Scot Woolley
2010 Bryant Mason
2009 Julie Hayes, Environmental Justice and Social Equity
2007 Carrie Gibadlo, Environmentally-Responsible Products
2004 Eugene Pearson, President of ASSG, 2nd Vice President of Legislative Council

Sustainability Leadership

2009

Ralphie's Green Stampede: Athletics Department, Facilities Management, Centerplate, White Wave and Environmental Center

2007

Moe Tabrizi, Facilities Management

Waste Reduction

2000 Property Services
1998 Theresa Rogers, UCSU
1997

Alan Nelson, Fac Man Grounds Crew

Computing and Networking Services

Golden Panda Restaurant, UMC

Water Conservation

2006 Robert Burke, Pipe Trades Shop, Maintenance and Operations Division, Facilities Management
1997

John Madsen, Facilities Management

Facilities Management Irrigation Crew

1997  1998  1999  2000  2001  2002  2003  2004  2005  2006 2007  2008  2009 2010  2011  2012  2013  2014


2014 Campus Sustainability Awardees

2014 Award Descriptions (pdf)

  • Green Faculty: Max Boykoff
  • Individual Achievement: 
    • Mark Lapham
    • Megan McGrath
    • Virginia Schultz
  • Departmental Achievement: OIT Academic Technology Services
  • Student Leadership: 
    • Miranda Redmond
    • Matt Ribarich
  • Civic Achievement: Nii Armah Sowah
  • Special Recognition Certificates:
    • Center for Community Garden, Partnership for Sustainability
    • Closed Loop Film Plastics Program, Partnership for Sustainability
    • Population Conversation Program, Civic Achievement
    • Jacqueline Richardson, Individual Achievement


2013 Campus Sustainability Awardees

2013 Award Descriptions (pdf)

  • Outstanding Alumni:
    • James Balog
    • Graham Meriwether
  • Individual Achievement:
    • Robert Dixon
    • William Franz
  • Departmental Achievement: Facilities Management Custodial Services
  • Partnership for Sustainability: Housing & Dining Services
  • Green Faculty: Paul Komor
  • Student Achievement:
    • Shimshon Rapaport
  • Special Recognition Certificates:
    • Facilities Management Meridian Implementation Team, Departmental Achievement
    • Trades Services, Facilities Operations, Departmental Achievement
    • Garry Street, Individual Achievement
    • T. Pepper Clayton, Individual Achievement


2012 Campus Sustainability Awardees

2012 Award Descriptions (pdf)

  • Partnership for Sustainability:
    • Boulder Food Rescue
    • Fair Food Task Force
  • Departmental Achievement: National Snow and Ice Data Center
  • Green Faculty: 
    • Beth Osnes
    • David Payne
  • Student Leadership: Samantha Weintraub
  • Special Recognition Certificates:
    • Jonathan Akins, Individual Achievement
    • Carrot Mob Initiative by Gretchen Christoph, Swithin Lui, Wren Suess, 
    • Nathan Zick-Smith and Half Fast Subs, Partnership for Sustainability
    • Kristin Creamer, Individual Achievement
    • Environmental Health and Safety, Departmental Achievement
    • Facilities Management CAD Department, Departmental Achievement
    • Facilities Management Turf and Irrigation Teams, Departmental Achievement
    • Pieter van der Mersch, Individual Achievement
    • Don Seeley, Individual Achievement


2011 Campus Sustainability Awardees

2011 Award Descriptions (pdf)

  • Notable Achievement:
    • Jimmie Baker and Jon Monserud
    • Lori Lander
  • Student Leadership: Christina Aalto
  • Individual Achievement
    • Jerry Greene, Individual Achievement
    • Shannon Horn
    • Kathryn Ramirez‐Aguilar
    • Peter Arts
  • Outstanding Alumni: 
    • Unreasonable Institute - Daniel Epstein, Teju Ravilochan, Vladimir Dubovskiy, Nikhil Dandavati, Tyler Hartun
    • Fabian DeGarbo
    • Coby Gould
  • Departmental Achievement: Volunteer Resource Center

2010 Campus Sustainability Awardees

  • Civic Achievement: Geoffrey Rubinstein
  • Honorable Mention:
    • Elyse Cadogan and Human Resources, Special Recognition for Green Office Innovation
    • Allison Hart for Individual Achievement
    • Deanna Lund for Individual Achievement
    • Curt Huetson for Individual Achievement
  • Individual Achievement: Kristin Epley
  • Inter-disciplinary Leadership: Mark McCaffrey
  • Partnerships for Sustainability:
    • Kyle Baker and John McKenzie
    • Baker Hall
  • Student Achievement: 
    • Dan Omasta
    • Scot Woolley
    • Bryant Mason
    • John Hallett


2009 Campus Sustainability Awardees

  • Departmental Achievement: Office of Orientation
  • Honorable Mention:
    • Distribution Center, Departmental Achievement
    • Kelly McGregor, Energy Conservation
  • Individual Achievement: Lisa Lampe, Energy Conservation
  • Legacy Achievement: Paul Tabolt
  • Student Achievement: Julie Hayes, Environmental Justice and Social Equity
  • Sustainability Leadership: Ralphie's Green Stampede: Athletics Department, Facilities Management, Centerplate, White Wave and Environmental Center

2008 Campus Sustainability Awardees

  • Green Faculty:
    • Jim White
    • John Zhai, Department of Civil, Environmental and Architectural Engineering
  • Honorable Mention:
    • Larry Brand and Joe Bogetich, Outstanding Alumni
    • Bursar’s Office, Payroll and Benefit Services, Facilities Management, Housing, Admissions, Registrar’s Office, Wardenburg for Paper Waste Reduction
    • Sarah Haynes, Student Achievement
  • Individual Achievement: 
    • Jeff Darling, Green Purchasing
    • Brian Zublin, Recycling
  • Outstanding Alumni: Ethan Van Duzer
  • Social Equity and Environmental Justice: Computers for Youth Project


2007 Campus Sustainability Awardees

  • Climate Leadership: Chancellor G.P. "Bud" Peterson
  • Departmental Achievement: Housing and Dining Services Facilities Services for Energy and Water Conservation
  • Green Faculty: Mike Hannigan, College of Engineering
  • Honorable Mention:
    • Amy Harris, Student Achievement
    • Sigma Pi Fraternity, Recycling
  • Individual Achievement: Amin Gheysar, Department of Housing and Dining Servies, for Waste Reduction and Recycling
  • Outstanding Alumni: Paul Weissmann, State Representative
  • Student Achievement: Carrie Gibadlo, Environmentally-Responsible Products
  • Sustainability Leadership: Moe Tabrizi, Facilities Management


2006 Campus Sustainability Awardees

  • Departmental Achievement: Housing and Dining Services
  • Honorable Mention:
    • ROTC Department and Jon Krueger, Athletics (recycling)
    • Steven Engel, Senior Instructor, Leeds School of Business (green faculty)
    • Michael Hughes, Assistant Professor, College of Architecture and Planning (green faculty)
  • Individual Achievement: Lauren Heising
  • Special Recognition: University of Colorado Solar Decathalon Team
  • Water Conservation: Robert Burke, Pipe Trades Shop, Maintenance and Operations Division, Facilities Management


2005 Campus Sustainability Awardees

  • Departmental Achievement: Facilities Management Turf Management Team (Alan Nelson, Ed von Bleichert, Ryan Heiland, Zach Cameron)
  • Green Faculty:
    • Tom Dean
    • Lisa Barlow
  • Honorable Mention:
    • Recycle-Mania campaign team (Susan Davis, Nama Illo, Marcie Cole, Molly Chappell, Rachel Cragg, Amy Kuo, Rebecca Wallach, Sarah Engel, Corey Reynolds, Jack DeBell plus another 6-10 volunteers. Plus the helpful program partners: Amin Gheysar in housing and Ed von Bleichert, Jessica Rossi and the FM collection crews.)
    • University of Colorado LEEDS School of Business
  • Legacy Achievement: Will Toor


2004 Campus Sustainability Awardees

  • Energy Conservation: Energy Pledge Card Campaign
  • Honorable Mention: Moe Tabrizi, Facilities Management
  • Individual Achievement: 
    • Sue Wallace, Department of Housing
    • Ed von Bleichert, Facilities Management
  • Lifetime Achievement: Al Bartlett, Department of Physics
  • Recycled Products Purchasing: Colorado Daily
  • Student Achievement: Eugene Pearson, President of ASSG, 2nd Vice President of Legislative Council


2003 Campus Sustainability Awardees

  • Green Building: Solar Decathalon Team
  • Hazardous Waste Reduction: EH&S Hazardous Materials/ Hazardous Waste Unit
  • Honorable Mention: Professor John Taylor
  • Individual Achievement: Robin Newsome-Suitts
  • Outstanding Alumni: 
    • Tom Cowing
    • Carly Weir
  • Recycled Products Purchasing: Wilderness Study Group

2002 Campus Sustainability Awardees

  • Green Building: UMC
  • Green Faculty:
    • Bernard Amadei, the Department of Civil, Environmental, and Architectural Engineering
    • Judith Curry of the Department, Aerospace Engineering
  • Individual Achievement:
    • John Bruning, Facilities Management
    • Sam Sandoe, University Communications
    • Dave Smith, the Department of Computer Science

2001 Campus Sustainability Awardees

  • Alternative Transportation: Joe Roy, Parking and Transit Services
  • Departmental Achievement: Transportation Services
  • Hazardous Waste Reduction: Scott Harvey, Facilities Management
  • Individual Achievement: Ginger Cassady, Student
  • Outstanding Alumni: Ed von Bleichert, Environmental Operations Manager, Facilities Management
  • Recycling: Department of Housing
  • Resource Conservation: University of Colorado Student Body


2000 Campus Sustainability Awardees

  • Hazardous Waste Reduction
    • Mary Ann Dornfeld, Facilities Management Grounds
    • Department of Housing Food Services
  • Outstanding Alumni: Pete Grogan, Co-Founder of EcoCycle and Director of Recycling for Weyerhauser Corporation
  • Recycling: Facilities Management Custodial Division
  • Resource Conservation: UCSU Recreation Center
  • Waste Reduction: Property Services


1999 Campus Sustainability Awardees

  • Alternative Transportation: "Facilitating Transportation" Master Plan Task Force
  • Green Faculty: Adrienne Anderson, ENVS
  • Individual Achievement: Kathy Noonan, ENVS Student
  • Outstanding Alumni: Brian Mohr, Southwest Regional Office of the Sierra Club
  • Recycling: 
    • Suzie Chambers, Solid Waste Advisory Board
    • Mailing Services Department
    • Emil Bonnes, Housing Department
    • Garian Vigil, student employee in the Office of the President


1998 Campus Sustainability Awardees

  • Alternative Transportation: Office of the Vice Chancellor for Administration and Parking Services
  • Green Faculty: 
    • Cathy Comstock, Farrand Academic Program
    • Marty Walter, Mathematics Department
  • Hazardous Waste Reduction: General Chemistry Lab Coordinators: Elaine Butler, Bob Meyers, Rob Palmer, and Merl Schachet
  • Individual Achievement: 
    • Maureen Van Camp, Media Library
    • Shana Morrow Trombley, Former Student Administrator to Administration
  • Outstanding Alumni: Steve Kelton, Western Disposal
  • Recycled Products Purchasing: Larry Finch, Housing Department
  • Recycling: 
    • Jimmie Baker, UMC
    • Athletic Department
  • Resource Conservation: 
    • Pieter vander Mersch, Facilities Management
    • UCSU Recreation Center
  • Waste Reduction: Theresa Rogers, UCSU


1997 Campus Sustainability Awardees

  • Alternative Transportation:
    • Bill Herbstreit, Financial and Business Svcs.
    • University of Colorado Student Union
  • Green Faculty: Paul Wehr, Sociology
  • Hazardous Waste Reduction: Patty Feist, Chemistry and Biochemistry
  • Individual Achievement:
    • Ana Johnson, Parking Services
    • Al Bartlett, Physics
    • Carly Shurtleff, UCSU
  • Outstanding Alumni: 
    • Jan Hardin, State of Georgia Purchasing Div.
    • Eric Kessler, aide to Secretary of Interior
    • Marianne Moulton, Southern Rockies Ecosystem Project
  • Recycled Products Purchasing: 
    • Newell Fogelberg, Printing and Copying Svc.
    • Buying and Contracting
  • Recycling: 
    • Lisa Adair, Facilities Management
    • Norlin Library Periodicals Room
  • Resource Conservation:
    • Tom Cowing, Facilities Management
    • Facilities Management, Co-Gen plant
  • Waste Reduction: 
    • Alan Nelson, Fac Man Grounds Crew
    • Golden Panda Restaurant, UMC
    • Computing and Networking Services
  • Water Conservation:
    • John Madsen, Facilities Management
    • Facilities Management Irrigation Crew